4. Čím zarezonoval Slota?

„My pôjdeme do tankoch. A pôjdeme a zrovnáme Budapešť,“ odznelo na mítingu v Kysuckom Novom Meste v roku 1999, nahrávku získalo Rádio Twist. Slota sa k výroku dostal spomínaním si na svojho starého otca, ktorého bili trstenicou za to, že nevedel povedať po maďarsky Otčenáš. Výrok osviežil jeho tón s opileckou prímesou a stretol sa s priazňou v sále.

.

V 2007 varoval Slota pred snahou maďarských politikov oddeliť juh Slovenska od zvyšku krajiny, ako príklad na zastrašenie uvádzal Kosovo. „Keď nebude na Slovensku prijatý taký úzus, že všetci obyvatelia Slovenska ho budú akceptovať ako svoju vlasť, tak dovtedy na Slovensku nebude pokoj,“ vyjadril sa vtedy pre ČTK.

Zdôrazňoval aj spoluprácu s Čechmi: „Musíme držať spolu. Nejakí Maďari tu nebudú poskakovať v strednej Európe a nebudú tú vytvárať také napätie, ktoré môže prejsť do niečoho veľmi nedobrého, čo nikto asi v strednej Európe nechce.“

Do pamäti sa zapísali aj jeho výroky o spájaní Maďarov a Rómov, ako tých neprospešných pre Slovákov, do jedného vreca: „My si prajeme, nech sa trebárs aj všetci Cigáni prihlásia k maďarskej národnosti a potom všetci spoločne nech prejdú cez Dunaj a máme po probléme aj v cigánskej, aj v maďarskej otázke,“ povedal Slota v roku 2011.

Urážal aj predsedu SMK Józsefa Berényiho, ktorého vyzýval, aby po získaní maďarského občianstva vrátil to slovenské.

Neskoršieho predsedu SMK Pála Csákyho prirovnal v diskusii televízie TA3 v roku 2007 k zhnitému lajnu. Maďarskú ministerku nazval zase strapatou pani či chuderou.

Slotovi hrozilo za urážlivé výroky na stranu Maďarov trestné stíhanie či už zo strany opozície alebo SMK. Ďalším obvineniam čelil aj za prečin ohrozovania mravnej výchovy mládeže. Odmietavo vystupoval aj proti homosexuálom, pamätné je aj vulgárne vynadanie policajtke, ktorá nechcela pustiť jeho šoféra do garáže parlamentu.

V obľube nemal ani Malíkovú. Za šoférovanie pod vplyvom alkoholu dostal v roku 2016 podmienku, na konte mal viaceré opilecké prešľapy.

Najčítanejšie témy