4. Hrozí dnes Rakúsku izolácia kvôli vláde?

To však v súčasnosti, keď protiimigračné nálady stúpajú v celej Európe, nehrozí. „Situácia je dnes iná. Je to realita, ktorú musíme akceptovať. Prvá návšteva nového rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza viedla do Bruselu, kde predstavil zámery vlády. Práve to je dôležité, aby sme predovšetkým udržiavali diskusiu,“ uviedol v nedávnom rozhovore pre HN Dušan Chrenek, bývalý vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Politika Sebastiana Kurza sa tak dnes pod kritiku Európskej komisie či partnerov z ostatných krajín nedostáva. Médiá si skôr všímajú vyjadrenia šéfa koaličných slobodných a vicekancelára Heinza-Christiana Stracheho, ktorý vyvolal rozruch napríklad návrhom, aby boli žiadatelia o azyl ubytovaní v nevyužívaných kasárňach v centre Viedne a platil pre nich zákaz vychádzania.
V každom prípade si Brusel musí na novú Kurzovu vládu zvykať. „Napokon, Rakúsko bude v druhej polovici tohto roka predsedníckou krajinou Rady Európskej únie. Dnes vidíme jasné záväzky týkajúce proeurópskeho nastavenia vlády vo Viedni. Ja osobne očakávam, že Európska komisia bude aj tu sledovať vývoj, tak ako to robí vo všetkých ostatných krajinách,“ doplnil Miko.

Najčítanejšie témy