2. Je silný Macron dobrou správou pre Európu?

Po boku nemeckej kancelárky Angely Merkelovej prezentuje návrhy, ako EÚ po odchode Británie ešte viac stmeliť. „Prezident Macron nepochybne prináša do európskej diskusie nové myšlienky a nový vietor. A to je vždy dobre. Zvlášť, keď sme mali fázu, v ktorej bolo veľa problémov a prešľapovali sme na mieste. Nevedeli sme, čo ďalej,“ povedal v rozhovore pre HN Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Príchod Macrona a jeho návrhy podľa Mika posunuli ďalej diskusiu o budúcnosti EÚ. Šéf Elyzejského paláca okrem iného presadzuje myšlienku silnej európskej armády či spoločného rozpočtu. V eurozóne by sa podľa jeho predstáv malo viac investovať. Hospodárenie v bloku krajín platiacich eurom by mal strážiť minister financií eurozóny.
Ambiciózna a energická politika mladého francúzskeho prezidenta by mala priniesť prospech celej Európe. „Nemecko-francúzsky tandem je dlhodobo, vlastne od samého vzniku Európskej únie, motorom jej ďalšieho vývoja. Vždy, keď tento tandem býval silný, to pre Úniu znamenalo dobré časy. Takže keď máme v Nemecku aj vo Francúzsku silných lídrov, ktorí navzájom komunikujú, tak je to pre Európsku úniu vždy dobré,“ pripomenul Miko.

Najčítanejšie témy