3. Čo ukázali predčasné voľby?

Snímka: MAFRA/Pavol Funtál

Voľbám v roku 2012 dominoval opäť Smer, tentokrát vládu vyskladal sám. V preferenciách ho nasledovali strany KDH, OĽaNO a Most-Híd, ktorý získal skoro sedem percent hlasov, čím si o vyše percento v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami v preferenciách pohoršil.

Pred voľbami sa líder Bugár v rozhovore pre pluska.sk vyjadril, že uprednostňuje vznik stredo-pravej vlády, kam radil aj SMK.

Na margo prípadne koalície s Ficom povedal: „Myslíte si, že je reálna koalícia s tými, ktorí už teraz hovoria o tom, ako vyvolávajú napätie zmenou menšinových zákonov?“ Z jeho úst odznelo aj: „Z tohto hľadiska je to nereálne,“ zopakoval podobný názor aj pre tv.sme.

Bugár pred voľbami vyzval pravicu, okrem svojej strany Most-Híd aj KDH a SDKÚ-DS, na užšiu spoluprácu, aby navrátili dôveru voličov v ich politiku.

V súvislosti s jednostrannou vládou Smeru povedal, že zodpovedná opozičná politika sa dá robiť iba sledovaním všetkých krokov vlády.

Pred samotnými voľbami Bugár varoval, že ak sa jedna z týchto strán rozhodne pre koaličné spojenie so Smerom, znamenalo by to jej zničenie.

Najčítanejšie témy