3. Čo bolo za odvolávaním Kaliňáka?

Snímka: HN/Pavol Funtál

To bol dôvod ďalšej série protestov, ktoré žiadali odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Protesty sa odohrávali v lete 2016 každý pondelok, posledný s číslom 12 sa uskutočnil na začiatku septembra.

Iniciovala ich opozícia. Zúčastnili sa ich tisícky ľudí, najväčšie počty sa odhadovali okolo piatich tisícov. Okrem protestu pred bytovým komplexom Bonaparte ľudia protestovali aj v ďalších slovenských mestách.

Za komplexom Bonaparte stojí práve podnikateľ Ladislav Bašternák, ktorý si v súčasnosti odpykáva päťročný trest odňatia slobody v kauze neodvedenia dane a poistného. Býval v ňom aj expremiér Robert Fico. Protesty však nedopadli úspešne Kaliňák na svojom poste zostal. 

Bašternák sa spájal s podozrivým odpočtom DPH, keď jeho spoločnosť v roku 2012 kúpila sedem bytov v komplexe Five Star Residence v Bratislave. Staval ju iný neslávne známy podnikateľ Marián Kočner, ktorý je tiež vo väzbe pre kauzu zmeniek.

Opozícia obviňovala Kaliňáka, že stopol vyšetrovanie podozrivých vratiek či prevodov okolo firiem pod patronátom Bašternáka.

Okrem toho, firma B.A.Haus s Bašternákom na predsedníckej stoličke vlastnila počas vyšetrovania nehnuteľnosť v dome, ktorý bol domovom Kaliňáka.

Kaliňák mal podľa obvinení opozície od B.A.Haus dostať 260-tisíc eur, k informáciám došiel ako zamestnanec banky asistent poslanca SaS Jozefa Rajtára.

Exminister vnútra kúpil majetkový podiel v B.A.Haus od Bašternáka, stal sa tak spoluvlastníkom dvoch bytov ďalších nehnuteľností v Bratislave.

O vysokej sume od Bašternáka sa špekulovala, či nešlo o úplatok, aby sa vratky ďalej nevyšetrovali.

Najčítanejšie témy