Ich účastníci sa domáhali riadneho vyšetrenia kauzy Gorila, neskôr organizátori prijali aj Občiansku výzvu 2012. Prvého protestu sa mali zúčastniť tri až štyri tisíce ľudí.

Žiadali zbavenia mlčanlivosti všetkých zodpovedných orgánov a osôb, ktoré by mohli objasniť kauzu, odstúpenie dotknutých osôb či začatie trestného stíhania z podozrenia z trestného činu zosnovania zločineckej skupiny, ktorej cieľom bolo páchať finančné podvody a ovplyvňovať politických predstaviteľov.

V spomenutej Občianskej výzvy boli požiadavky prijatia protikorupčného opatrenia minimálne v rozsahu Protikorupčného minima z roku 2012, ktoré zostavila neziskovka Transparency International Slovensko.

Kauza Gorila sa týkala údajného spisu Slovenskej informačnej služby zo sledovania šéfa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka. V rokoch 2005 a 2006 sa údajne stretával v byte v Bratislave s politickými špičkami. Kauza nebola dodnes prešetrená.

V spise sa nachádzajú aj informácie o údajnom financovaní strán SDKÚ-DS, Smer-SD, KDH a SMK, do kauzy mala byť zapletená aj bývalá predsedníčka Fondu národného majetku Anna Bubeníková.

Najčítanejšie témy