1. Úradnícka vláda a predčasné voľby

Snímka: TASR

Opozícia by tak potrebovala podporu najmenej 12 kolegov z koalície. Podľa komentátorky a riaditeľky Bratislava Policy Institute Viery Žúborovej sú na ťahu hlavne bugárovci.

„Jasné stanovisko od Mosta-Híd už nečakajú len komentátori, ale aj samotná spoločnosť. Na Most je oprávnene vyvíjaný výnimočný tlak, keďže strana ešte stále nesie aj ťažobu v podobe zrady voličov,“ skonštatovala pre HN.

Skrátenie funkčného obdobia vlády však Most-Híd nepodporuje a hlasy jeho poslancov by na to ani nepostačovali. Analytička sa domnieva, že spoločenská situácia vybičovala nálady aj vo vládnom Smere.

„V strane, ktorá drží moc, vždy existuje tvrdé jadro a reformné krídlo. Jadro v tomto prípade reprezentujú Fico a Kaliňák. Momentálne je nálada v spoločnosti taká vyhrotená, že reformisti, ktorých zastupuje Maďarič, sa už nemusia báť vystúpiť so svojimi požiadavkami.“

Politológ Grigorij Mesežnikov nepredpokladá, že by sa v Smere spustil akýsi „disidentský pohyb“, už vôbec nie v jeho poslaneckom klube.

„Tí ľudia sú existenčne závislí od členstva v Smere. V minulosti sme viackrát videli, že ak poslanci Smeru dostanú pokyn od vedenia nejako hlasovať, tak ho dodržia,“ uviedol.

Prezident môže na základe ústavy parlament rozpustiť. Musel by však byť niekoľko mesiacov nefunkčný.

Najčítanejšie témy