2. Opustí Most koalíciu?

Snímka: TASR/Jakub Kotian

V piatok svoj odchod z koalície oznámil Igor Janckulík, ktorý pôsobil v Most-híd. Vyjadril sa, že je podľa neho neprípustné, aby ľudia na najvyšších a citlivých politických miestach mali prepojenia na mimoriadne pochybné osoby.

Z parlamentu však neodchádza a ďalej bude pôsobiť ako nezaradený poslanec. S Janckulíkovým odchodom sa nespája žiadne politické hašterenie. S lídrom strany Bélom Bugárom sa rozišiel v dobrom s tým, že svoj odchod vopred avizoval.

Je Janckulík odrazom diania v Moste? Prst viny strana ukazuje na Roberta Kaliňáka, o ktorom Bugár povedal, že by mal odstúpiť. Nechce však vykonať nič prevratné, a s upokojením situácie musí podľa Bugára najprv prísť vládny Smer, od ktorého následne závisí rozhodnutie Mosta.

Podotkol však, že na postup nebudú čakať rok. O Kaliňákovom osude spolu s policajným prezidentom Tiborom Gašparom rozhodovala vo štvrtok strana na rozšírenom predsedníctve po koaličnom rokovaní.

Bugár zatiaľ rozpad vlády nespomínal, je však možné, že Janckulíka budú nasledovať ďalší poslanci, ktorým tento spoločný postup koalície nevyhovuje. Za skončenie Kaliňáka vo funkcii sa vyslovila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Portál aktuality.sk informoval, že ak sa jeho odchod neuskutoční do siedmich dní, skončí v rezorte. O týchto otázkach podľa Bugára rozhoduje Republiková rada. Ďalší člen, František Šebej zdieľal podobný názor ako ministerka.

Pre Bugára je teraz prvoradé pokojné riešenie problémov a žiada všetkých, aby neprilievali olej do ohňa. Svoju domácu stranu však vyzdvihuje v tom, ako nepretržite rokujú o súčasnej situácii.

Nie je si však istý, či si to uvedomuje každá politická strana.

Prišiel tiež s možnosťou upraviť súčasnú legislatívu, ak by to bolo potrebné pre prácu medzinárodných vyšetrovateľov pri odhaľovaní dôvodu vraždy.

Najčítanejšie témy