8. Ktoré krajiny vo svete treba s drogami ešte spomenúť?

Uruguaj sa v júli stal prvou krajinou na svete, ktorá predáva marihuanu na rekreačné účely, legálna je tak výroba, predaj aj užívanie marihuany.

K ďalším krajinám, ktoré v hojnosti využívajú marihuanu na lekárske účely patrí Izrael. Platí tam aj miernejšia regulácia rekreačného užívania – držať je možné až 15 gramov tejto drogy a jej fajčenie na verejnosti nie je trestné, užívatelia sú vystavení len hrozbe pokút.

Okrem toho, THC objavil práve izraelský vedec, Rafael Mechoulam. V poslednom období sa zintenzívnili hlasy po dekriminalizácii marihuany v krajine, droga však zostáva ilegálna.

Koncom roka sa ku krajinám, kde je dekriminalizované užívanie drog pridalo aj Nórsko. Ľuďom namiesto trestného stíhania tak teraz pripadne skôr liečba. Nórsko tak nasleduje iné európske krajiny ako marihuanovým oparom známe Holandsko či aj Portugalsko.

Francúzska vláda tiež koncom januára tiež oznámila, že chce fajčenie marihuany postihovať menšími, za to však okamžitými pokutami. Francúzsko patrí ku krajinám s najtvrdšími zákonmi za užívaniu drogy.

Najčítanejšie témy