2. Prečo bola SNS proti?

Snímka: TASR/Martin Baumann

Aj keď to najprv vyzeralo, že sa Slovensko cestou dekriminalizácie predsa len vydá, situácia sa zvrtla k svojmu menej ružovému koncu. Nad rozhodnutím teraz visí finálne stop od koaličnej SNS, pre ktorú je táto téma už uzavretá. Národniari nesúhlasili s akýmkoľvek zákonom, ktorý bude legalizovať drogy, zľahčovať prístup k ich získaniu či legimitimizovať distribúciu a ich užívanie.

Odvolávali sa pritom na nepodložené tvrdenia, že na Slovensku zatvárajú ľudí do väzenia za jedného jointa. SNS však zdôrazňovala, že pri trestaní ide buď o viac trestných činov alebo o recidívu.

Viac ako dekriminalizáciu vyzdvihovala SNS prevenciu. Nepáčilo sa im, že návrh rátal s dekriminalizáciou aj takzvaných tvrdých drog, čo neskôr Žitňanská za účelom koaličnej spokojnosti navrhovala odstrániť. Výhradu voči novele mali aj ministri vládneho Smeru-SD, napríklad minister hospodárstva Peter Žiga.

Žitňanská nemala v zápolení po zmene drogovej politiky ani úplnú podporu svojej strany. Z bojového poľa sa však úplne nesťahuje.

Na získanie podpory koaličných partnerov treba podľa nej čas, a tak neváha po istej dobe vytiahnuť už upravený návrh a o úspešné presadenie dekriminalizácie drog na Slovensku znova zabojovať. O tom, že pohreb pre návrh nie je konečný, hovoril aj podpredseda vlády Peter Pellegrini.

Najčítanejšie témy