6. Ochránia nás voči všetkým typom?

V médiách sa objavili správy, že napriek vyvíjaniu správneho zloženia pre tohtoročné vakcíny odhadla Svetová zdravotnícka organizácia tento rok jej zloženie zle.

Tento rok spôsobujú chrípku hlavne vírusy typu B takzvaný Phuket, teda tie menej agresívne. Uviedla to pre HNtelevíziu epidemiologička Zuzana Krištúfková.

Vakcíny však neobsahujú antigén voči tomuto špecifickému kmeňu. Nachádzajú sa v nej napríklad vírusy Michigan, Hong Kong či Brisbane, ktorý najviac vyčíňal minulý rok, ale Phuket páchajúci škodu tento rok absentuje.

„Napriek tomu sa očkovanie odporúča, nakoľko exituje možnosť skríženej imunity, ktorá pomáha znižovať závažnosť a čas trvania chrípkového ochorenia aj v prípade, že je spôsobený vírusom chrípky B s mierne odlišnými genetickými vlastnosťami,“ ozrejmuje Drobová.

Chrípkovej epidémie by sme sa však mali čoskoro zbaviť. K jej menšiemu šíreniu pomáhajú aj práve prebiehajúce jarné prázdniny.

Úrad verejného zdravotníctva sa odkazuje na vyhlásenie hlavného hygienika Slovenskej republiky, ktorý predpokladá, že epidemiologická situácia v súvislosti s chrípkou bude priaznivá do niekoľkých týždňov.

Najčítanejšie témy