4. Pomôžu nám očkovania?

Snímka: Reuters

Mám chrípku, tak si vypýtam antibiotiká. Táto postupnosť na ceste k uvedeným medikamentom neplatí vždy a ich predpísanie pre pacienta má presne určiť krvné vyšetrenie CRP spolu s hodnotením celkového stavu pacienta.

V prípade CRP ide o stanovenie C-reaktívneho proteínu, ktorý sa vytvára v pečeni a jeho zvýšené hodnoty indikujú akútny zápal, určuje sa rýchlo podľa kvapky krvi. Lekárne ho už predávajú pre pacientov aj bez predpisu.

V rámci prevencie je však na scéne očkovanie. Táto téma je stále žiadaná a neustále sa vynárajú hlasy za aj proti. Epidemiológovia sa však zhodujú, že ide o najúčinnejšiu prevenciu.

Na Slovensku sa používa proti chrípke trivalentná vakcína, jej súčasťou je aj spomenutý pandemický vírus. Zloženie by malo byť také, aby čo najlepšie fungovalo proti aktuálnym vírusom, ktoré v sezóne robia najväčšiu neplechu. Vírusov je však bohužiaľ mnoho.

To je aj dôvod, prečo je vakcináciu nutnú opakovať každoročne, a nie ju iba raz za život absolvovať a mať pokoj. Odborníci zdôrazňujú, že je nutné sa zaočkovať ešte pred vypuknutím chrípky a brať do úvahy aj asi dvojtýždňovú lehotu, po ktorej by až vakcína mala naplno účinkovať.

Najčítanejšie témy