3. Aké opatrenia sa dotknú Rómov?

V ústrety k potlačeniu kriminality v rómskych osadách. To je jeden z hlavných cieľov polície. Situácia pritom v poslednom období klesá a opatrenie má tak viac ako akútnu pomoc zabezpečiť dlhodobejšie udržanie tohto trendu.

Policajti by tak najnovšie mohli opatrenia smerovať na konkrétnu lokalitu. Z asi 1600 rómskych osád je totiž 200 stále problémových ako sú napríklad Krompachy. Ako Kaliňák zdôraznil, ak sa situácia nezlepší, tak sa nezlepší ani vzťah medzi väčšinovým a menšinovým obyvateľstvom. Dodal, že kriminalita je už niekde naozaj otravujúca.

Šéf rezortu vnútra poukázal aj na nárast rómskych špecialistov v posledných rokoch. Pri jeho nástupe ich bolo 18, teraz sa tento počet zvýšil na 284. Pomáhať im majú aj občianske hliadky zložené z ľudí, ktorých sa problém aj priamo týka.

Minulé roky sa financovali cez eurofondy, po ich skončení budú financie na ne smerovať z ministerstva vnútra. Pomôcť majú aj čoraz rozšírenejšie kamerové systémy.

Osviežením pre niekoho už otravnej rómskej problematiky môže byť otvorenie dielne nábytku v rómskej osade. Pracujú tam zamestnanci rezortu, ktorí v roli majstrov učia ľudí z osady. A ich výsledok nakoniec končí až v kanceláriách obvodného oddelenia policajného zboru.

Podľa Kaliňáka sa situácia v osadách mení k lepšiemu aj v tom, že čoraz viac obyvateľov začína pracovať. Práve tí sa aj sťažujú na rušivý spánok v osade. Zmena je aj v otázke detí. Rodiny sa o ne vedia v porovnaní s minulosťou lepšie postarať. Majú ich tiež menej a menej ich aj využívajú ako možný zárobok.

Zákon bude rátať aj s rôznou štruktúrou osád, či sú alebo nie sú integrované do mesta, od čoho budú závisieť aj ďalšie pravidlá. Polícia podporuje aj komunitné centrá.

Najčítanejšie témy