2. Čo je obsahom nového zákona?

Snímka: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Opiera sa o tri časti. Patrí k nim prevencia a podpora vytvárania komunitných centier v rómskych osadách, posilnenie právomocí policajtov a vytvorenie integrovaných policajných oddelení, kde bude nielen viac policajtov, ale ráta sa aj s pomocou občianskych hliadok.

Zmeny majú pomôcť k posilneniu nezávislosti polície a policajnej inšpekcie. V prípade voľby policajného prezidenta by ho už nemal menovať minister vnútra, ale vláda po verejnom vypočutí v parlamentnom výbore. Okrem toho, šéf policajnej inšpekcie sa má dostať na úroveň policajného prezidenta a vymenovávať ho má tiež vláda.

Zákon si posvieti aj na trestné činy policajtov. Na ich lepšie prešetrenie aj v prípade podozrení by sa mali zriadiť špecializované odbory Generálnej prokuratúry.
Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka však zmeny v polícii a v policajnej inšpekcii nepredstavujú žiadne vylepšenie súčasného stavu. Síce jeho rezort s návrhom zákona prišiel, nemalo ísť o jeho vlastnú iniciatívu, ale o vyhovenie koaličnému partnerovi, strane Most-Híd. Inšpekcia si podľa Kaliňáka robí svoju prácu dobre a sľúbená väčšia nezávislosť má prameniť zo zavádzajúcich informácií.

Najčítanejšie témy