3. Prečo si Kiska pohoršil?

Prezident Andrej Kiska
Snímka: TASR/M. Kapusta

Andrej Kiska je prezidentom od roku 2014. Terajšie čísla dôveryhodnosti však ukazujú, že ľudia mu už nedôverujú tak, ako na začiatku, keď ich napokon aj presvedčil na toľko, aby si ho za prezidenta aj zvolili. Prečo teda zaznamenal takýto pokles?

Jedným z dôvodov sú kauzy, v ktorých v poslednom období figuroval a viac než dobre sa tešili mediálnemu záujmu. A okrem iného aj záujmu premiéra, ktorému ich vzájomné osočovania tiež mohli uškodiť. Jednou z posledných je tá s Ústavným súdom a (ne)vymenovaním sudcov, ktorá nakoniec skončila vymenovaním trojice nových – Jany Laššákovej, Mojmíra Mamojku a Miroslava Ďuriša. Fico Kisku vtedy obviňoval z porušovania Ústavy, Kiska na druhej strane vyťahoval mafiánsky štát na Slovensku.

Zvláštnou kapitolou sú aj Kiskove lety do Popradu. Fico pre Kisku aj pripravil faktúru na 990-tisíc, čo má predstavovať nedoplatok za jeho súkromné lety vládnym špeciálom do Popradu. Aj v tomto prípade sa politici dostali do konfrontácie. Kiska za krokom videl snahu premiéra odpútať pozornosť od odvolávania ministra vnútra Roberta Kaliňáka a zmierniť svoju frustráciu po prehraných župných voľbách pre stranu Smer-SD.

V tieni nezostáva ani kauza s krátením daní týkajúca sa spoločnosti Kiska Travel Agency. V roku prezidentských volieb 2014 si mala firma skrátiť daň z príjmu o 27-tisíc eur. Chybu však následne uznala a daň doplatila. Téme sme sa venovali aj tu. Aj táto kauza rozpútala Kiskov hnev na Fica. Obvinil ho, že v médiách klame či neuvádza celé fakty. Podľa neho mal tiež narušiť dôvernosť osobných neverejných rozhovorov.

K obvineniam na Kiskovu osobu sa pridala aj daňová kauza o pozemku v Slavkove či s obytným domom na Kysuciach.

Konflikt medzi Kiskom a Ficom sme detailnejšie rozobrali tu.

Najčítanejšie témy