5. Prečo Kiska s kandidatúrou otáľa?

Snímka: HN/Peter Mayer

Srdce, rozum, charakter. Kiska svoju predvolebnú kampaň stavil na bilboardy, na ktorých sa popisoval ako prvý nezávislý prezident. Neoficiálnu kampaň začal leto pred voľbami práve pomocou týchto vizuálnych nosičov, čím bol tak prvý zo všetkých kandidátov. Kandidatúru dokonca oznámil už v októbri 2012.

Politológovia vtedy jeho aktivitu hodnotili ako primerane časovo umiestnenú, keďže v porovnaní s inými kandidátmi nebol všeobecne známy a svoje povedomie u potenciálnych voličov si musel vybudovať od piky. So svojou kandidatúrou desať mesiacov pred voľbami začal, keď sa mali kandidatúry ostatných uchádzačov ešte len vykryštalizovať.

Teraz s oznámením svojho ďalšieho smerovania otáľa a svoju kandidatúru chce oznámiť najneskôr v septembri. Podpredseda SaS Ľubomír Galko už na Kisku apeloval, aby o svojich krokoch informoval čo najskôr. Považuje ho tiež za najlepšieho prezidenta, akého Slovensko za svoju samostatnosť malo. Zatiaľ je len známe, že neplánuje zakladať politickú stranu a nebude kandidovať do parlamentu.

Vhodné načasovanie by bolo aj v marci, na výročie svojho volebného úspechu, ktorý ho priniesol až do Prezidentského paláca. Politológovia odhadujú, že v prípade druhej kandidatúry by mal veľkú šancu voľby aj vyhrať.

Najčítanejšie témy