8. Dopadneme ako Rusko?

Snímka: TASR

Z ruských troch celoštátnych televízií Pervyj kanal, Rossija a NTV sú dve štátne, posledná NTV je vo vlastníctve energetického gigantu Gazpromu, ktorý je však tiež pod štátnou kontrolou.

Ruský prezident Vladimir Putin prijal ešte v roku 2012 dekrét, vďaka ktorému môže osobne vymenovať šéfov štátnych novín, televízie, rozhlasu či tlačových agentúr, čím sa previazanie s jeho osobou ešte viac zintenzívnilo.

U nás bola štátna Česko-slovenská televízia a až ku koncu svojej existencie sa z nej stala verejnoprávna televízia. Vysielanie v Československu zabezpečovala od roku 1953 až do 1992, kedy ju po rozpade vystriedali jej nástupcovia, Česká televízia a Slovenská televízia, ktorá ako sme už spomenuli dnes spadá pod Rozhlas a televíziu Slovenska.

Televízia počas svojej existencie podliehala silnej cenzúre. Aj keď isté uvoľňovanie zažila po okupácii Česko-Slovenska v 1968, po roku 1969 a s tým súvisiacou normalizáciou však fungovala opäť ako štátne médium. 

„Už len vyslovenie predpokladu, že by sa verejnoprávne médiá mali zmeniť na štátne, vyznieva absurdne. Nakoľko existenciu verejnoprávnych médií môžeme vnímať v modernej demokratickej spoločnosti ako pilier či hodnotu, ktorá by sa zoštátnením zaručene znížila a RTVS by takýmto krokom prišla o dôveru divákov a poslucháčov. Len súčasná deklarovaná nezávislosť od politických vplyvov ju robí schopnou kontroly verejnej moci. Nemôžeme dopustiť, aby sa akýmkoľvek spôsobom zopakoval scenár, keď bola STV tlačový orgán vládnej strany, navyše, ak vidíme aká je situácia napríklad v Poľsku," myslí si Ján Hacek.

Najčítanejšie témy