7. Je situácia iná v Maďarsku či Poľsku?

Snímka: Flickr/Dennis Jarvis

Kritici verejnoprávnym médiám v Maďarsku a Poľsku vyčítajú, že sa premenili na hlásne trúby svojich vlád. Financovanie verejnoprávnej televízie a rozhlasu v Maďarsku je zmiešané – tvorí ho zisk z vysielania reklám a komerčnej činnosti a z verejných prostriedkov. Štětka situáciu v Maďarsku opisuje jako usmerňovanie mainstreamovej mediálnej scény, ktorá je dnes priamo alebo nepriamo pod kontrolou premiéra Viktora Orbána a nezávislá žurnalistika existuje iba v internetovom disente. V prípade Poľska sa o zmene hovorí od volieb v roku 2015, keď sa zoštátnili verejnoprávne médiá a začali sa snahy o obmedzenie zahraničného vlastníctva médií, čo sa zatiaľ nezrealizovalo.

Koncesionárske poplatky zrušila maďarská vláda v roku 2002 – ich výber bol čoraz menší a zrušenie vtedy patrilo k volebnému programu vládnej strany Fidesz. Financovanie sa tak stalo závislým od výnosov z reklamy a štátnych dotácií.

V Poľsku sa uvažovalo o reforme koncesionárskych poplatkov, po novom by sa odvádzali spolu s daňovým priznaním. K zmenám v ústave však ešte nedošlo.

Najčítanejšie témy