6. Aká je situácia v Česku?

Snímka: Flickr/Nina`H

V Česku zaraďujeme k verejnoprávnym vysielateľom Českú televíziu a Český rozhlas. V rozhlase štyri okruhy fungujú celoplošne, v prípade televízie šesť, ČT1 a ČT2, ČT24, ČTSport, ČT :D a ČT Art.
Debata o zrušení koncesionárskych poplatkov tiež prebieha u českých susedov. Zoštátnenie médií navrhoval predseda strany Sloboda priama demokracia Tomio Okamura, ktorý by chcel väčší dohľad Najvyššieho kontrolného úradu nad hospodárením.

„O budúcnosť verejnoprávnych médií sa obáva aj v Česku, hlavne po vlaňajších októbrových voľbách. Česká televízia a jej investigatívna relácia Reportéři ČT sú terčom opakovanej a nevyberanej kritiky zo strany premiéra Babiša, nehovoriac o silnejúcich útokoch zo strany pravicových radikálov z SPD Tomia Okamuru a prezidenta Miloša Zemana. Ak v aktuálnych voľbách obháji svoj mandát, nie je pochýb o tom, že sa útoky na Českú televíziu ešte zintenzívnia,“ myslí si Štětka.

Generálny riaditeľ Českého rozhlasu René Zavolal na to reagoval, že by išlo o bezprecedentné narušenie demokratických princípov, na ktorých stojí Česká republika a návrat k totalitnému systému. Potlačila by sa totiž sloboda prejavu a narušilo by sa objektívne a pravdivé informovanie verejnosti.

V otázke koncesionárskych poplatkov je skeptický aj prezident Miloš Zeman a myslí si, že ich zrušenie by Českej televízii prospelo.

Platba koncesionárskych poplatkov prebieha zvlášť: za televíziu je to mesačne 135 českých korún, v prepočte 5,3 eur a za český rozhlas 45 českých korún, v prepočte 1,8 eur.

Najčítanejšie témy