1. Ako sa bude financovať?

Snímka: Reuters

Predseda parlamentu Andrej Danko je proti zvyšovaniu koncesionárskych poplatkov a navrhuje skôr prevádzkovanie RTVS zo štátneho rozpočtu. Pôvodný návrh SNS pri tom rátal s ich zvyšovaním, a nie s úplným zrušením. Priestor na zmýšľanie o rušení mu poskytuje ušetrených 800 miliónov eur vďaka nižšiemu schodku štátneho rozpočtu za rok 2017. A tá úspora má podľa neho smerovať ku všetkým občanom.

Pre generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka je nespravodlivé, že poplatky zvyšovaniu nečelili 15 rokov a už pri nástupe v auguste avizoval ich zvýšenie.

Po zvolení uvádzal ešte hybridný model financovania - koncesie a zmluvu so štátom spolu s komerčnými klientmi a inými zdrojmi. Volal tiež po legislatívne zadefinovanom racionálnom systéme dlhodobého financovania RTVS.

Zvyšovanie koncesií v roku 2016 vytiahol na svetlo diskusií minister kultúry Marek Maďarič keď navrhoval, že zo súčasných 4,64 eura sa zvýšia na sedem eur a ich pravidelnú valorizáciu, čo sa však nestretlo s úspechom. Ich zrušenie tiež plánovala vláda Ivety Radičovej od 1. januára 2013, k čomu pre jej krátke pôsobenie nakoniec nedošlo.

„Financovanie verejnoprávnych médií vzbudzuje emócie a kritiku všade. Pokiaľ bude významná časť spoločnosti presvedčená o tom, že inštitúcie verejnoprávnych médií majú aj v období digitálnej hojnosti a sociálnych sietí zmysel, bude sa lepšie hľadať aj politický konsenzus ohľadom spôsobu ich financovania,“  dopĺňa ho Václav Štětka, mediálny pedagóg a vedec na Loughborough University vo Veľkej Británii.

Mali by sme si z nejakých krajín brať príklad?

„Model dnešného fungovania verejnoprávnych médií pochádza z BBC, ktorá sa vníma ako vzor verejnoprávnosti a štandardne sa ako príklad uvádzajú aj škandinávske krajiny, kde je napríklad podľa prieskumov Eurobarometra presvedčená o nezávislosti médií prevažná väčšina ľudí. Napríklad Fínsko dosahuje skoro 80%. A tiež sa napríklad v oblasti financovania verejnoprávnych médií vydalo cestou osobitnej dane, ktorá je v záujme zachovania nezávislosti vyňatá zo štátneho rozpočtu," vysvetľuje Ján Hacek, odborný asistent z Katedry žurnalistiky v Bratislave.

Najčítanejšie témy