3. Čo bolo problémom predvlani?

Snímka: Pohoda/Peter Drežík

Expremiér Robert Fico sa, pre neho, predvlaňajšom menovacom fiasku už vyhrážal, že na minuloročné vyznamenania nepríde. Opak bol však pravdou a na ceremoniáli sa ukázal spolu s predsedom parlamentu Andrejom Dankom. Čo sa teda stalo predvlani?

Jablkom sváru bolo predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie. Expremiér prišiel s návrhom, koho v tejto súvislosti vymenovať, keďže úspešné zvládnutie predsedníctva mu prišlo hodné štátneho vyznamenania.

Kiska sa však rozhodol pre inú cestu, a tak vymenoval napríklad herečku Zitu Furkovú, speváka a politika z Česka Michala Kocába, Evu Mosnákovú, ktorá prežila holokaust, herca a režiséra Martina Hubu či Michala Kaščáka, otca úspešného slovenského festivalu Pohoda.

A práve ten Ficovi najviac ležal v žalúdku. V nespokojnosti sa k nemu pridal aj exminister kultúry Marek Maďarič, ktorého ministerstvo presadzovalo na zoznam adeptov na ocenenie textára Borisa Filana a herca a riaditeľa Divadla Aréna Juraja Kukuru, čo sa však u prezidenta nestretlo s pozitívnou odozvou.

Prezidentova kancelária vtedy na margo ocenení uviedla, že podľa zákona môžu návrhy posielať inštitúcie a právnické osoby každý rok len do konca mája.

V prípade Kukuru s Filanom to však bolo na konci novembra, kedy ich schválila vláda.

Podľa Maďariča však prezidentova komisia o menách vedela ešte vo februári.

Najčítanejšie témy