1. Čo ďalej s amnestiami?

Snímka: TASR/Drahotín Šulla

Film Únos v kinách a kauza s Mečiarovými amnestiami sa vrátila opäť na slovenský stôl. Ich zrušenie prvý pripustil minister kultúry Marek Maďarič, premiér Robert Fico predtým takúto cestu dlhodobo odmietal. Deň D alebo skôr deň A, kedy amnestiám padlo zbohom prišlo začiatkom apríla, a tak amnestie z konca 90. rokov zažili svoj parlamentom odhlasovaný koniec.

Snímka: Wikipedia

Posledný posun v udalostiach padol začiatkom decembra, kedy Vladimíra Mečiara, bývalého predsedu vlády, predvolali na výsluch pre podozrenie zo zneužitia právomocí pri udelení amnestií za únos Michala Kováča mladšieho. Podľa neho však bolo stíhanie preto prerušené, lebo by bolo vedené proti príliš veľa ľuďom. Nad skutkom stále visí otáznik či je už premlčaný alebo ešte nie. V polovici decembra začal tiež vyšetrovateľ trestné stíhanie pre trestný čin zneužívania právomocí verejného činiteľa.

Po zrušení amnestií parlamentom a ich potvrdení Ústavným súdom je teraz na rade Okresný súd Bratislava III, ktorý až po preštudovaní spisu sudcom a obvinenými spolu s ich advokátmi môže začať konať. Obžalovaných je spolu 13 ľudí vrátané bývalého šéfa SIS Ivana Lexu. Začatie súdneho konania aj prípadné tresty sú však ďalej zahalené rúškom neistoty.

Najčítanejšie témy