5. Ako je to u nás s Kotlebom?

Snímka: TASR/Branislav Račko

Síce Slovensko už nie je rovnako hnedé ako pred rokom, otázka návratu k fašizmu stále víri vo vzduchu po vlaňajších parlamentných voľbách, kedy sme sa do centra svetového záujmu dostali s negatívnym podtónom, a to umiestnením strany Ľudová strana – Naše Slovensko v parlamente.

V jesenných župných voľbách líder strany Marián Kotleba už post župana Banskobystrického kraja neobhájil. Strana sa teraz podľa prieskumov teší približne o dve percentá menšej popularite ako ešte na začiatku jesene.

Kotleba si svojich voličov získal jednoduchou rétorikou a postupne sa presunul od antisemitizmu a popierania holokaustu ku kritike rómskej menšiny, ktorá je na Slovensku stále veľmi citlivá téma. Okrem toho, Kotleba sa prezentoval aj ako vzorný katolík. Vybrali si ho aj nezamestnaní a ľudia bez ružovej perspektívy a podobne ako jeho predchodcovia v zahraničí ťažil z frustrácie k tradičným stranám. Kotlebovmu úspechu sme sa venovali aj tu.

Podľa odborníkov možno za úspechom populistických strán v strednej Európe hľadať aj istý zápas medzi nami a tými druhými. Extrémistické a neštandardné strany majú silnú podporu u prvovoličov. Ako ukázal prieskum agentúry Focus po voľbách v roku 2016, Ľudovú stranu Naše Slovensko volilo skoro 23 percent prvovoličov.

Najčítanejšie témy