2. Je Národný front taký ako pri svojom zrode?

Francúzska prezidentská kandidátka Marine Le Penová
Snímka: Reuters

Líderka francúzskeho Národného frontu Marine Le Penová na novú rakúsku vládu reagovala, že sú to skvelé správy pre Európu a tieto výsledky ukázali, že národné štáty sú budúcnosť a že Európa zajtrajška je Európou ľudí. Národný front už však podobne ako aj rakúska Strana slobodných nie je ten, ktorý zakladal jej otec, Jean-Marie Le Pen. Do histórie výrokov sa zapísal tými, že nacistické plynové komory boli detailom histórie. Pri Le Penovi na čele chcela strana deportovať tri milióny cudzincov, popierala holokaust a zastávala xenofóbiu.

Národný front 2017 rátal s masívnou redukciou legálnej imigrácie. Le Penová lákala svojich voličov na svoju politiku mimo mainstreamu, na čom však podľa médií nebolo nič pravicové a sľubovala iba referendum o zotrvaní v Európskej únii.

Pred prezidentskými voľbami sa ohradila voči historickej krivde, ktorá visí nad Francúzskom a spája sa s nahnaním židov na cyklistický štadión, ktorých potom previezli do nacistického koncentračného tábora v Auschwitzi, takmer nikto z nich sa nevrátil späť. Le Penová k tomu povedala, že nie Francúzsko je za to zodpovedné, ale tí, ktorí boli vtedy pri moci. Sama však antisemitizmus odsúdila a so židovskou komunitou udržiava kontakt.

Najčítanejšie témy