3. Aká kauza poznačila Lajčákovo ministerstvo?

Snímka: TASR/Pavel Neubauer

Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí mal v minulosti častokrát prívlastok jedného z najdôveryhodnejších a najreprezentatívnejších slovenských politikov s dlhoročnými skúsenosťami. Tento fakt podčiarklo aj jeho vymenovanie na čelo 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, postu sa ujal v polovici septembra. Jeho popularitou však zamávala kauza predraženého predsedníctva v Rade EÚ, na ktorú upozornila bývalá zamestnankyňa ministerstva Zuzana Hlávková, konkrétne na podujatie predstavujúce logo nášho predsedníctva.

Najvyšší kontrolný úrad však v decembri uzavrel vyšetrovanie s tým, že počas kontroly nenašiel také skutočnosti, ktoré by zakladali skutkovú podstatu trestného činu. Zistil však viaceré pochybenia, ktorým sa mohlo predísť. Otázniky sa teraz vynárajú pri blížiacom sa predsedníctve v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ktorej budeme predsedať v roku 2019, na čo sa už Slovensko začína pripravovať.

Hovorí sa o tom, aké transparentné bude financovanie a či sa opäť neobjavia nejaké kolegyne agentúry Evka, ktorá mala podujatie s logom na starosti. Podľa ministerstva však boli na predsedníctvo v organizácii zatiaľ vyrátané iba personálne náklady. Okrem toho, naše predsedníctvo sa tým zďaleka nekončí a od júla ďalšieho roka budeme najprv predsedať aj Vyšehradskej štvorke.

Najčítanejšie témy