4. O čo ide v kauze daní?

Snímka: Peter Mayer

Viaceré médiá dostali na jeseň anonym, ktorý informoval, že spoločnosť Kiska Travel Agency (KTAG), ktorú vlastní prezident Andrej Kiska s bratom Jaroslavom, vyšetrovala finančná správa aj polícia. Firma si mala v roku 2014, kedy sa konali prezidentské voľby, skrátiť daň z príjmu o 27-tisíc eur.

Následne to však uznala a daň doplatila. Chyba podľa Kisku nastala, keď mal daňový úrad iný názor na zaúčtovanie položky ako jeho spoločnosť a sám sa za účtovníka či odborníka na dane nepovažuje.

Daňoví inšpektori zistili, že KTAG napriek predpisom zahrnula do svojich výdavkov aj čiastku 136-tisíc eur, ktoré však zo spoločnosti smerovali na Kiskovu propagáciu a firma si tak skracovala daň z príjmu. Podľa Kisku sa však transakcie netýkali oficiálnej časti kampane pred prezidentskými voľbami, ktorá má časové obmedzenie a kandidáti majú zo zákona obmedzený rozpočet.

V prípade prekročenia tiež hrozí vysoká pokuta. Kiskova kampaň prebiehala podľa neho aj pred tou oficiálnou.

Kiska na obvinenia tiež reagoval, že Fico narušil dôvernosť osobných neverejných rozhovorov a opakovane sa z médií preto dozvedá veci, ktoré medzi nimi v rozhovore údajne odzneli a ktoré údajne povedal. Fica obvinil z toho, že médiám klame a v svojich výpovediach pre médiá neuvádza celé fakty. Fico na svoju obhajobu uviedol, že neváha ísť na detektor lži, keďže odmieta, aby ho stále niekto do niečoho zaťahoval.

Najčítanejšie témy