4. Kam pláva smerácka loď ďalej?

Snímka: HN/Pavol Funtál

Maďarič ako príklad

Aj podľa Mareka Maďariča je realitou, že Smer v posledných rokoch stráca, čoho priamym dôkazom sú voľby. V hre je teraz to, či sa strana udrží na politickej scény aj v nasledujúcej dekáde. Viac zodpovednosti či sebareflexie je podľa neho to, čo v povolebných reakciách absentovalo.

Po župných voľbách vyzdvihuje úlohu zmien – každý člen by si mal povedať, či pre je stranu prínosom alebo príťažou, a z toho vyvodiť dôsledky. Ako aj sám prezentoval, najlepšie je začať od seba.

V rámci nového programu chce Smer dotiahnuť sociálny balík, k čomu patrí zvyšovanie príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a sviatky, ďalej zamerať sa na platy v štátnej správe či pripraviť zoznam opatrení, ktoré majú vyriešiť problém nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily.

Slovensko si podľa neho nemôže dovoliť strácať z tohto dôvodu konkurencieschopnosť a atraktívnosť pre zahraničné investície.

Potrebná pomoc opozície

Fico tiež avizoval zmeny v Ústave ako právo na minimálnu mzdu či hornú hranicu odchodu do dôchodku. Chce tiež pokračovať v opatreniach na podporu transparentnosti.

V súvislosti s novelizáciou Ústavy chce minister práce Ján Richter osloviť koaličných partnerov ako aj opozičné strany ďalší mesiac.

Na zmenu zákona je totiž potrebné aj opozičné zastúpenie.

Smer je teraz v období voľby generálneho manažéra. Ten súčasný, Jan Richter je podľa Fica vyťažený, a tak je komplikované riadiť procesy v strane. Fico avizoval aj zmeny ohľadom krajských a okresných šéfov Smeru.

Kauza s odvolávaním ministra vnútra Roberta Kaliňáka tiež nevyzerá, že by aj po ďalšom neúspešnom odvolávaní zaľahla prachom.

Najčítanejšie témy