2. Ako prebiehal politický vývoj našich strán?

Snímka: TASR

Strany vznikajú a zanikajú podľa toho, kto stojí na ich čele. Niektorí politici si počas svojej aktívnej kariéry prejdú aj štyrmi či piatimi stranami. „Nie je to nič nezvyčajné, predsa len žijeme v demokracii ešte príliš krátko. Prechod z totality na štandardný politický systém trvá zhruba 60 rokov, vysvetľuje pre HN český politológ Jiří Pehe.

Snahy o spájanie
Na Slovensku sa pritom už niekoľkokrát objavili snahy spojiť pravicovú i ľavicovú časť politického spektra do jedného celku. Najúspešnejšia snaha o integráciu pravice viedla ku vzniku Slovenskej demokratickej koalície, ktorá v roku 1998 dokázala odstaviť od moci trojnásobného expremiéra Vladimíra Mečiara. SDK a neskôr SDKÚ pod vedením Mikuláša Dzurindu vládla spolu s KDH a ďalšími koaličnými partnermi osem rokov.
Pravicové strany sa však po skončení druhej Dzurindovej vlády v roku 2006 začali štiepiť. Z SDKÚ aj Kresťansko-demokratického hnutia poodchádzali kľúčoví ľudia a strany sa postupne rozpadali. Aliancia nového občana bývalého ministra hospodárstva Pavla Ruska zanikla úplne.

Návrat KDH
O opätovný návrat na politické výslnie sa počas uplynulého štvorročného funkčného obdobia slovenského parlamentu pokúšalo KDH. A zdalo sa, že mu to aj vyjde. V súčasnosti mimoparlamentné hnutie prežilo klinickú smrť a pod vedením nového lídra Alojza Hlinu zaznamenalo pozoruhodný úspech v novembri 2017 v župných voľbách. V Prešovskom kraji získal kreslo župana kandidát KDH a levočský primátor Milan Majerský.

Najčítanejšie témy