1. Prečo sa Smer otriasa v základoch?

Snímka: TASR/Milan Drozd

Šéfovi strany a premiérovi Robertovi Ficovi sa darilo odvracať útoky opozície, ktorá mierila najmä na korupčné kauzy spájané napríklad s podnikateľom Ladislavom Bašternákom či s pochybným využívaním eurofondov určených na vedu a výskum.

Zlomové voľby
Zlom prišiel v novembrových voľbách do vyšších územných celkov, v ktorých Smer stratil štyroch zo šiestich doterajších županov a takmer polovicu krajských poslancov. Opozícia, analytici aj médiá tento výsledok okamžite začali označovať za facku pre Smer. O prehre strany ako takej hovoril dokonca aj minister kultúry a podpredseda Smeru Marek Maďarič. „Ak v Smere nechceme v tomto trende pokračovať, musíme urobiť výrazné zmeny na viacerých úrovniach strany, a to politické, programové aj personálne," komentoval výsledok volieb Maďarič. Potrebu zmien vyzdvihol aj ďalší podpredseda Smeru a vicepremiér Peter Pellegrini.

Žiadna prehra Smeru?
Robert Fico sa proti označeniu výsledkov župných volieb za prehru Smeru ostro ohradil a zdôraznil, že strana sa stala víťazom volieb. Napriek tomu všetci podpredsedovia Smeru vrátane Maďariča a Pellegriniho ponúkli svoju funkciu. „V iných krajinách je bežné, že po neúspechu vo voľbách ponúkne abdikáciu predseda strany. V Smere dali k dispozícii svoje funkcie podpredsedovia a to aj vrátane Mareka Maďariča, za ktorým nie sú žiadne škandály. Práve on bol pritom hlavným kritikom absencie sebareflexie v Smere," uviedol pre HN politológ Tomáš Koziak.

Najčítanejšie témy