4. Čo má za sebou už SaS?

Odskok

Len štyri roky po vzniku v roku 2013 prišlo doteraz najzásadnejšie štiepenie v SaS. Časť strany na čele s Jurajom Miškovom chcela zmenu predsedu a do tejto funkcie navrhli Jozefa Kollára.

Výmena sa nepodarila a po nezhodách stranu opustili okrem Miškova a Kollára aj Daniel Krajcer, Martin Chren či Juraj Droba.

Spolu s nimi SaS postupne opustili desiatky členov z regiónov. Kollárovci neskôr založili platformu Liberálna dohoda, ktorá vstúpila do strany NOVA Daniela Lipšica. Po nezhodách s konzervatívcami ho opustili a Miškov založil Skok.

Droba sa vrátil


Špecifickým prípadom odchodu pred štyrmi rokmi je Juraj Droba. Pri veľkom rozkole odišiel v skupine kollárovcov, no do nového projektu Juraja Miškova sa už nepridal.

Po tom, čo liberáli opustili konzervatívnu stranu NOVA, sa Droba v roku 2015 vrátil naspäť do SaS. Po návrate sa však už nikdy nestal členom.

Napriek tomu pôsobí v strane ako tímlíder pre osobné slobody a SaS ho nominovala ako kandidáta na bratislavského župana, ktorým sa v nedeľu stal.

Richard Sulík a Juraj Droba
Snímka: TASR/M. Baumann

Mihál odišiel k Beblavému


Začiatkom tohto roka sa pre názorové rozdiely rozhodol opustiť SaS ďalší čelný predstaviteľ a bývalý minister práce Jozef Mihál. Pár mesiacov predtým neúspešne kandidoval na funkciu predsedu.

Odchod sprevádzala kuriózna situácia. SaS zdôraznila pri Mihálovom konci v jej radoch najmä zdravotné dôvody.

Exminister sa proti tomu ohradil a podčiarkol, že dôvodom boli najmä názorové rozdiely.

Mihál dnes po boku Miroslava Beblavého zakladá stranu Spolu.

Najčítanejšie témy