1. Prečo hovoríme o úspechu KDH?

Snímka: TASR

KDH ako skokan roka

Z pravicových strán zaznamenalo kresťansko-demokratické hnutie najväčší úspech. Získali najviac krajských poslancov po Smere a ako čerešničku na torte jedného župana v podobe Milana Majerského v Prešove. 

„Určite, KDH zaznamenalo úspech a skončili druhí v počte poslancov. Nedá sa predpovedať, čo bude v parlamentných voľbách, je to ešte ďaleko. Počká sa, ako úspech potvrdia v komunálnych voľbách, či sa reštart strany potvrdí. Je to aj psychologická záležitosť. Členovia strany vidia, že ich robota nebola zbytočná,“ vysvetľuje politický analytik Ján Baránek z agentúry Polis.

Spoločne k úspechu

Strane pomohlo spojenie sa so stranami SaS a Obyčajnými a koaličné zoskupenie tak mohlo triumfovať iné strany, ktoré sa podobného spájania sa vyvarovali, a to kollárovov, kotlebovcov či národniariarov.

K vytvoreniu svätej trojice mala najviac pomôcť Veronika Remišová, poslankyňa za OĽaNO.

Prvotné snahy lídra KDH Alojza Hlinu poznačili nie veľmi vrelé vzťahy s lídrom SaS Richardom Sulíkom. Do toho svoje nie kričal aj Matovič, prekážali mu kandidáti SaS za župana, ku ktorému sa zameriavajúc na Juraja Drobu pridalo aj KDH.

V predvolebnom ťahaní sa hnutie nakoniec rozhodlo podporiť nezávislého kandidáta Jána Luntera na post predsedu banskobytrického kraja po odstúpení pravicového kandidáta Martina Klusa, čo tiež len zvýraznilo ich výhrady voči extrémizmu a pomyselné plus si tak mohli pripísať po jeho konečnom víťazstve.

Najčítanejšie témy