5. Prečo je taký úspešný?

Snímka: TASR/Branislav Račko

Využíva Rómov aj náboženstvo

Kotleba podľa viacerých názorov pochopil, že na ľudí musí ísť jednoducho a hovoriť to, čo sa Slováci boja otvorene povedať "na plné hrdlo".

Svoju rétoriku zmenil od antisemitizmu a popierania holokaustu na kritiku rómskej menšiny, ktorá je na Slovensku stále veľmi citlivou témou. Vytvára tak vhodné prostredie na šírenie extrémistických názorov.

Slovensko je aj napriek viacerým tendenciám stále úzko prepojené s náboženstvom. Voličom preto imponuje aj to, že sa Kotleba prezentuje ako vzorný katolík, ktorý sa hlási ku kresťanským hodnotám.

Podpore sa teší aj u niektorých katolíckych kňazov a kresťanských organizácií.

Nevoliči môžu Kotlebovi pomôcť

Po Kotlebovi siahajú aj voliči, ktorí sú nezamestnaní, bez ružovej perspektívy a potrebujú niekoho, kto im vo vyjadrovaní nespokojnosti na okolitý svet pomôže. 

Slovenským extrémistom pomáha aj masívna antikampaň, ktorá len prehlbuje odpor voči tradičným médiám. A sám Kotleba preto státisíce eur do svojej kampane nemusí ani investovať.

Pri hľadaní dôvodu úspechu sa treba pozrieť aj na nevoličov. Napríklad, účasť v župných voľbách sa mimoriadne vysokej účasti neteší, a tak každý hlas môže rozhodnúť o víťazovi.

Tí, ktorí by Kotlebu nevolili, tak často zostávajú doma. Naopak, jeho "fanúšikovia" tiahnu hojne k urnám, a tak prispievajú k celkovému víťazstvu.

Najčítanejšie témy