Pakistanskí farmári zbierajú pšenicu, ilustračný obrázok.FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Zákaz exportu pšenice z Indie zamával s trhmi. Ceny komodity prudko rastú

16.05.2022, 08:36
Autor:
ČTKČTK

Druhý najväčší producent pšenice na svete zakázal jej export minulý týždeň po tom, ako úrodu nepriaznivo ovplyvnila vlna horúčav.

Cena pšenice na medzinárodnom trhu po indickom zákaze vývozu prudko rastie. Na burze v Chicagu stúpla o 5,9 percenta a je najvyššie za dva mesiace. Informuje o tom na svojom webe BBC.

India, ktorá je druhým najväčším producentom pšenice na svete, prišla so zákazom vývozu minulý týždeň po tom, ako úrodu nepriaznivo ovplyvnila vlna horúčav, ktorá vyniesla domáce ceny na rekordnú úroveň. Na svetových trhoch stúpli tento rok ceny pšenice zhruba o 60 percent, čo zvýšilo cenu všetkého od chleba po rezance.

Vývoz do niektorých krajín pokračuje

Indická vláda uviedla, že bude stále povoľovať vývoz do krajín, ktoré požadujú dodávky "na uspokojenie svojich potrieb v oblasti potravinovej bezpečnosti". Dodala, že zákaz vývozu nie je trvalý a môže byť zrušený.

Rozhodnutie Dillí ale skritizovali ministri pôdohospodárstva zo skupiny G7, ktorá sa stretla v Nemecku a tvoria ju zástupcovia siedmich najväčších svetových vyspelých ekonomík, ktoré dominujú svetovému obchodu a medzinárodnému finančnému systému.

"Ak by všetci začali uplatňovať vývozné obmedzenia alebo uzatvárať trhy, krízu by to zhoršilo," povedal nemecký minister pre výživu a poľnohospodárstvo Cem Özdemir na stretnutí s predstaviteľmi Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska, Veľkej Británie a Spojených štátov amerických.

Nepatrí k hlavným exportérom

India nepatrí k hlavným vývozcom pšenice, pretože väčšina jej úrody sa predáva na domácich trhoch. Po ruskej invázii sa ale prepadol ukrajinský export.

A vzhľadom na sucho a záplavy, ktoré ohrozujú úrodu u ďalších veľkých producentov, očakávali obchodníci s komoditami, že dodávky z Indie vyrovnajú časť výpadku.

Pred zákazom vývozu si India kládla za cieľ dodať tento rok na svetový trh rekordných desať miliónov ton pšenice. Jej hlavnými odberateľmi sú ďalšie ázijské krajiny, napríklad Filipíny, Indonézia či Thajsko.

01 - Modified: 2024-05-14 06:23:57 - Feat.: - Title: Búrka strhla v Bombaji obrí bilbord, desiatky ľudí uväznil 02 - Modified: 2024-05-13 17:00:44 - Feat.: - Title: V Indii počas búrky spadol nelegálne postavený bigboard, o život prišlo 8 ľudí 03 - Modified: 2024-05-10 15:30:00 - Feat.: - Title: Ceny cukru sa prudko otočili. Slovenskí obchodníci hlásia: Z tovaru sa stáva ťahák tejto sezóny 04 - Modified: 2024-05-09 21:38:32 - Feat.: - Title: Osem ľudí zomrelo pri výbuchu v indickej továrni na zábavnú pyrotechniku 05 - Modified: 2024-05-07 14:01:19 - Feat.: - Title: Západ urýchľuje svoj vlastný úpadok, píše v komentári indický analytik
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
15. máj 2024 12:16