Víťaz Macron a porazení Nemci? Jadro sa môže stať rozbuškou pod Európou

Víťaz Macron a porazení Nemci? Jadro sa môže stať rozbuškou pod Európou

Rozhodnutie Európskej komisie, ktorá sa vyslovila za zaradenie atómovej energie na zoznam zelených investícií, vyvolalo medzi členskými krajinami EÚ veľké polemiky.

Už nie bohatý západ a chudobný východ, ani šetriaci sever a rozhadzujúci juh. Európu začína rozdeľovať nový fenomén – vzťah k zeleným energiám a otázka, či medzi ne môže byť zaradené aj jadro. Kým väčšina štátov Európskej únie vrátane Slovenska počíta s využívaním atómovej energie aj v niekoľkých nasledujúcich desaťročiach, niektoré krajiny na čele s Nemeckom sú ostro proti.

Tento konflikt sa už dostal na stôl Európskej komisie. Tá minulý týždeň rozhodovala o tom, či sa jadro a plyn dostanú v rámci takzvanej taxonómie EÚ na zoznam zelených investícií, ktoré sa budú tešiť podpore z únijného rozpočtu. Komisia sa za tento návrh aj napriek nesúhlasu z Berlína, Viedne či Madridu vo svojom dokumente vyslovila. Nová taxonómia bude v praxi znamenať, že súkromné investície do rozvoja jadrovej energie a plynu bude možné spojiť s podporou klímy a udržateľného rozvoja. Tým pádom budú projekty investorov podporované aj Bruselom.

V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, kto stojí na akej strane barikády, aký názor má na celú vec Slovensko aj ktoré technológie by mohli v budúcnosti aspoň sčasti nahradiť súčasné jadrové reaktory.

Najčítanejšie témy