Putinove hry, nemecká politika aj zelené zdroje. Čo ženie ceny energií prudko nahor?

Putinove hry, nemecká politika aj zelené zdroje. Čo ženie ceny energií prudko nahor?

Za zvyšovaním účtov za elektrinu či plyn možno hľadať Putinovu geopolitiku, problémy s Nord Stream 2 aj sprísňovanie ekologických požiadaviek zo strany svetových veľmocí.

Vyhrotené spory s Ruskom, ktoré využíva dodávky zemného plynu do Európy ako osvedčenú páku vo svojom geopolitickom boji so Západom. Problémy dlhoočakávaného plynovodu Nord Stream 2, ktorý sa tohto roku s najväčšou pravdepodobnosťou do prevádzky nedostane. Čoraz prísnejšie záväzky svetových veľmocí, ktoré chystajú prechod od lacnejších fosílnych palív k drahším obnoviteľným zdrojom. A obrovský dopyt po energiách, ktorý súvisí s oživovaním ekonomiky po očakávanom konci pandémie koronavírusu.

Toto všetko spôsobuje prudké výkyvy cien zemného plynu a následne i elektriny na svetových trhoch, ktoré sa dotknú peňaženky každého z nás. Napríklad dominantná česká energetická spoločnosť ČEZ avizovala zdraženie elektriny od nového roka pri najbežnejších sadzbách zhruba o tretinu. Na Slovensku sa očakáva o niečo miernejšie zvýšenie cien. Napriek tomu si mnohé domácnosti či firmy priplatia za energie o desiatky až stovky eur ročne viac.

V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, čo má na rast cien energií najväčší vplyv, ako s tým súvisí politika a napätie medzi Ruskom a Západom aj prečo je v tomto smere dôležitý prechod k obnoviteľným zdrojom energie.

Najčítanejšie témy