Medené kráľovstvo na rieke Zambezi. Na Zambiu cielia Číňania

Medené kráľovstvo na rieke Zambezi. Na Zambiu cielia Číňania

Bývalá britská kolónia bola prosperujúcou ekonomikou, dnes sa čoraz hlbšie prepadá do dlhovej špirály.

Ešte pred desiatimi rokmi, keď lídri eurozóny bojovali s dlhovou krízou v Grécku a ďalších južanských krajinách, patrila medzi premiantov čierneho kontinentu. V roku 2012 po dlhšom období pozoruhodného ekonomického rastu sa zaradila medzi tých pár afrických štátov, ktoré si mohli dovoliť vstúpiť na medzinárodný dlhopisový trh. Záujem o jej bondy a dôvera investorov boli také vysoké, že si požičiavala dokonca lacnejšie než v tom čase problémové Španielsko.
Po ôsmich rokoch je všetko inak. Verejný dlh Zambie za krátky čas narástol do astronomických výšok a krajina ho prestáva zvládať splácať. Reálne jej tak hrozí, že sa stane prvou africkou ekonomikou, ktorá zbankrotuje od roku 2005. Teda od okamihu, keď Svetová banka a Medzinárodný menový fond odpustili trom desiatkam najzadlženejších afrických štátov pohľadávky v hodnote desiatok miliárd eur.
Prečítajte si, čím si zambijská ekonomika prešla v uplynulých dekádach, s akými problémami aktuálne bojuje, kto sa ju snaží vytiahnuť z najhoršieho aj ktoré segmenty by jej mali pomôcť k opätovnému štartu.

Najčítanejšie témy