Tam, kde sa zrodil človek. Kolíska ľudstva sa ekonomicky stavia na nohy

Tam, kde sa zrodil človek. Kolíska ľudstva sa ekonomicky stavia na nohy

Etiópia zažíva prudký rozvoj. Zo zaostalej poľnohospodárskej krajiny smeruje k titulu hospodárskeho lídra východnej Afriky.

Ešte pred tromi desaťročiami sa nám spájala najmä s občianskou vojnou, ekonomickými problémami a obrovskou biedou. Médiá prinášali obrázky detí trpiacich podvýživou a hladomorom. Celý svet sa jej ponáhľal na pomoc a v mysliach ľudí zo západnej pologule išlo o jednu z najchudobnejších krajín planéty.
Takmer stomiliónová Etiópia dnes patrí medzi štáty s najväčším ekonomickým potenciálom na čiernom kontinente. Jej rast sa v uplynulých rokoch pohyboval medzi siedmimi až desiatimi percentami hrubého domáceho produktu, čo je nielen na africké pomery výrazne nadpriemerný výkon. A mierny rast si udrží aj tento rok, keď by sa väčšina svetových ekonomík mala v dôsledku ťažkých strát spôsobených pandémiou koronavírusu prepadnúť do mínusu.
Prečítajte si, čo pomohlo Etiópii, aby sa z čiernej diery Afriky stala jej nádejným premiantom, ako chce stimulovať svoj ďalší rast aj akú ekonomickú budúcnosť jej predpovedajú experti.

Najčítanejšie témy