Návrat ku koreňom. Ghana láka Afroameričanov domov

Návrat ku koreňom. Ghana láka Afroameričanov domov

Západoafrická krajina sa snaží o to, aby na jej územie prišli bývať či podnikať černosi zo Spojených štátov a Karibiku.

Máj 1964, Akkra. Slávny americký boxer Muhammad Ali prichádza na ostro sledovanú návštevu Ghany. „Vrátil som sa vlasti,“ povedal legendárny športovec vo VIP salóniku letiska v Akkre desiatkam reportérov, ktorí sa sem zišli z celej Afriky. Následne sa vydá na triumfálnu jazdu ulicami mesta, kde mu mávajú ghanskými vlajkami desaťtisíce ľudí.
Muhammad Ali sa pred vyše polstoročím stal jednou z desiatok slávnych osobností afroamerického pôvodu, ktorí pricestovali do Akkry na pozvanie Ghany a podporili tak vládnu stratégiu usilujúcu sa povzbudiť amerických černochov k návratu do Afriky. Aj týmto spôsobom sa krajina, ktorá sa v roku 1957 ako prvá z radov subsaharských štátov zbavila kolonializmu a získala nezávislosť, snažila posilniť vlastnú africkú identitu.
Táto snaha sa opäť zintenzívnila v uplynulých týždňoch, keď po tvrdom zatýkacom zákroku americkej polície zomrel v meste Minneapolis černoch George Floyd. Úrady v Akkre vyzvali Afroameričanov, aby sa presťahovali do Ghany alebo tam začali podnikať. Práve návrat do vlasti ich predkov by totiž mohol byť riešením pre tých, ktorí nevidia v USA veľkú perspektívu. „Rasizmus v Amerike sa naďalej rozširuje do smrtiacej pandémie. Naši bratia a sestry túžia po lieku proti nej už vyše 400 rokov,“ vyhlásila minulý mesiac Barbara Otengová-Gyasiová, ghanská ministerka turizmu, umenia a kultúry.

Najčítanejšie témy