4. Vyháňajú dane športovcov zo západu USA?

Snímka: TASR/AP

Je všeobecne známe, že mnohí úspešní športovci z prominentných severoamerických líg z toho dôvodu zvažujú, či sa im oplatí podpísať kontrakt s tímami ako je Los Angeles Kings v hokejovej NHL, San Francisco Giants v bejzbolovej MBL alebo Los Angeles Lakers v basketbalovej NBA.

Práve z tohto faktu ťažia tímy zo štátov s nulovým daňovým zaťažením. Príkladom je floridský Tampa Bay Lightning, za ktorý hráva náš hokejový obranca Erik Černák. Ten so svojim klubom minulý týždeň vôbec ako prvý slovenský hokejista obhájil triumf v prestížnom Stanleyho pohári.

Rodák z Košíc podpísal koncom decembra minulého roka s „bleskami“ z Tampa Bay nový trojročný lukratívny kontrakt. Vďaka nemu si ročne príde priemerne na 2,95 milióna dolárov. Preto je pre neho pri premýšľaní nad budúcnosťou v NHL dosť podstatným faktorom, či sa presťahuje do klubu v takom štáte ako je práve Kalifornia, kde by zaplatil na daniach o niekoľko stoviek tisíc dolárov viac.

Severoamerická NHL zaviedla pred časom platový strop pre jednotlivé tímy. Hlavným cieľom bolo spraviť súťaž férovejšou a kompetetívnejšou, keď najbohatšie tímy budú mať menšie výhody oproti tým chudobnejším. „Tento krok však nezohľadňuje fakt, že výhodu majú zároveň majú kluby zo štátov s nižšími daňami. Zjednodušene povedané – hokejista z tímu Dallas Stars si pri rovnakej výške kontraktu odnesie domov podstatne viac peňazí než jeho kolega z Los Angeles Kings,“ píše vo svojej analýze Trestné strieľanie: Ako vysoké dane z príjmu ženú hráčov NHL do štátov z nižším daňovým zaťažením Jeff Bowes, výskumný riaditeľ kanadskej federácie daňových poplatníkov.

Najčítanejšie témy