3. Ako chce Zlatý štát zvyšovať dane?

Snímka: beverlyhouseestate.com

Argumentujú pritom potrebou pomôcť školám a službám, ktoré zasiahla pandémia koronavírusu. V prípade tých, čo zarábajú viac ako päť miliónov dolárov ročne, by sa daň zvýšila o 3,5 percenta – na 16,8 percenta. V Kalifornii pritom toľko peňazí inkasuje zhruba jedno percento tamojších daňových poplatníkov. Niet sa čo čudovať – práve v tomto štáte majú bydlisko mnohí známi a špičkoví herci, športovci či biznismeni nielen z USA, ale i z krajín celého sveta.

Zmena by sa pritom dotkla i tých „chudobnejších“. Príjem nad jeden milión dolárov by bol po novom zdanený úrovňou 14,3 percenta a nad dva milióny 16,3 percenta. Demokrati si od toho sľubujú dodatočných šesť miliárd pre štátnu pokladnicu, z čoho by sa pomáhalo najmä ľuďom a segmentom najviac zasiahnutým infekciou COVID-19.

Ak by takáto legislatíva v budúcnosti predsa len prešla, Kalifornia by sa stala absolútnym americkým rekordérom v oblastí daní. Pretože síce má spomedzi štátov najvyššie dane, ale v USA platíte v niektorých lokalitách aj takzvané mestské dane. A tie má najvyššie New York City.

Kombinovaná daň odvedená štátu New York a mestu NYC dosahuje u najbohatších 13,53 percenta, čo je o 0,23 percenta viac než v Kalifornii. V Los Angeles či San Franciscu pritom neplatíte žiadnu mestskú daň. V prípade odklepnutia spomínaných 16,8 percenta štátnej dane by tak Kalifornia predbehla i New York City.

Najčítanejšie témy