2. Koľko zaplatíte do federálnej a štátnej pokladnice?

Snímka: beverlyhouseestate.com

Pre bližšiu predstavu – v Spojených štátoch to funguje tak, že platíte progresívnu federálnu daň z príjmu. Ak teda zarábate povedzme 30-tisíc dolárov ročne, do celoštátnej pokladne v hlavnom meste Washington z nich odvediete 12 percent. Ak však váš ročný príjem dosahuje napríklad 600-tisíc dolárov, zaplatíte už 37 percent.

K tomu treba pripočítať daň, ktorú si vyrubujú jednotlivé štáty americkej únie osobitne. A práve tá v Kalifornii je absolútne najvyššia. Pre najlepšie zarábajúcich predstavuje 13,3 percenta. Pre porovnanie – druhé Havajské ostrovy majú v tejto kategórii 11-percentnú a siedmy New York 8,82 percentnú daň. Len sedem štátov má nulovú osobnú daň z príjmu – Wyoming, Washington, Texas, Južná Dakota, Nevada, Florida a Aljaška.

To však kalifornským úradom nestačí – opakovane sa štátnu daň pokúšajú zvýšiť. Demokratickí zákonodarci minulé leto navrhli jej výrazné zdvihnutie pre ľudí s najvyšším príjmom. Ak by ich plán vyšiel, tak tí, čo zarábajú viac ako päť miliónov dolárov ročne, by zo svojho príjmu odviedli do federálnej aj štátnej pokladnice astronomických takmer 54 percent.

Najčítanejšie témy