2. Ktoré akcie zrazila korona na kolená?

Snímka: Flickr/ Wolfgang Staudt

Tú nenahradí žiadna aplikácia ani počítačový softvér. Ide najmä o zábavný priemysel ako sú kiná, divadlá či organizovanie veľkých umeleckých podujatí. Mamutie hollywoodske štúdiá museli odložiť dlho očakávané premiéry svojich veľkonákladových filmov, zavreli sa kasína v Las Vegas aj inde.

Na dne sa ocitol aj komplet turistický priemysel vrátane hotelov a gastrosektora. Hranice sa takmer hermeticky uzavreli. Mnohé letecké spoločnosti sa ocitli na pokraji krachu. Štáty im museli pomáhať miliardovými finančnými injekciami. Krízu neprežilo veľa cestovných kancelárií.

Pokles to bol naozaj likvidačný, čo sa odrazilo aj na vývoji na burzách. Jedna akcia popredného amerického leteckého prepravcu Delta Air Lines sa ešte v úvode minulého roka predávala za vyše 55 dolárov. Po úplnom zastavení cestovania a prakticky totálnom uzemnení dopravných lietadiel sa začiatkom mája prepadla na niečo vyše 25 dolárov.

Rovnako katastrofického prepadu na akciových trhoch nezostali ušetrení ani veľkí poskytovatelia ubytovacích služieb. Najväčšou firmou podnikajúcou v tomto biznise na globálnej úrovni je Wyndham Hotels & Resorts, ktorá prevádzkuje viac ako deväťtisíc hotelov a dve desiatky značiek po celom svete. Kým ešte na začiatku minulého roka sa jedna jej akcia pohybovala okolo úrovne 50 dolárov za kus, koncom februára to už bolo necelých 22 dolárov.

Najčítanejšie témy