5. Ako sa vyvíjali nájmy kancelárií?

Snímka: HB Reavis

Podobne ako v ďaľších realitných segmentoch, aj tu zohrali kľúčovú úlohu protipandemické opatrenia. Konkrétne ide o odporúčanie, aby firmy nechali na home office všetkých zamestnancov, pri ktorých nie je nevyhnutná fyzická prítomnosť priamo na pracovisku.
Spoločnosti si totiž uvedomili, že home office sa stal novým normálom. Mítíngy a rokovania sa čoraz viac vykonávajú online cez aplikácie ako Zoom, čo znižuje nároky na potrebu kancelárskych priestorov. "Som presvedčená o tom, že porady, aj tie globálne, sa v tomto smere zmenia," potvrdila pre HN Ivana Molnárová, šéfka spoločnosti Profesia.

Firmy si tak síce ponechávajú v prenájme kancelárie, ale už nie také rozľahlé ako predtým. Sústreďujú sa skôr na menšie, ale kvalitnejšie priestory pre zamestnancov, ktorí sa nachádzajú priamo na pracovisku.
V praxi to má taký efekt, že na realitnom trhu klesajú ceny prenájmov kancelárskych priestorov nižšieho štandardu, zatiaľ čo tie z vyšších kategórií si svoju hodnotu udržiavajú, prípadne zvyšujú. Pomáha tomu aj výstavba nových projektov najvyššej kvality.

Najčítanejšie témy