4. O koľko denne zdražovali ceny bytov?

Snímka: Reuters

Prirodzene, niekde to bolo viac, inde menej. A hoci tempo rastu v Bratislave bolo nižšie než napríklad v Košiciach, v Banskej Bystrici či v Žiline, z hľadiska celkového objemu peňazí si najviac za kúpu bytu priplatili záujemcovia o nehnuteľnosť práve v našej metropole.
Kým v poslednom kvartáli predkrízového roka 2019 dosahovala v bratislavskom Starom Meste priemerná predajná cena dvojizbového bytu 3 383 eur za meter štvorcový, v záverečnom štvrťroku vlaňajška to už bolo 4 198 eur. Počas pandemického roka tak štvorcový meter zdražil o 815 eur. Pri dvojizbovom byte s rozlohou 50 štvorcových metrov to predstavuje o 40 750 eur viac. Inými slovami – ak vlastníte v najlukratívnejšej časti Bratislavy takýto byt, každý deň sa vám zhodnotil o 112 eur.
Prirodzene, ide len o štatistiku, do ktorej sa započítavajú viaceré faktory. Napríklad výstavba luxusných bytov v prestížnych projektoch, ktoré priemernú cenu výrazne zdvihli.

A kde berú Slováci na čoraz drahšie byty peniaze? Paradoxne im v tom pomohla koronakríza. Centrálne banky nalievajú obrovské peniaze do ekonomiky, aby sa vyhli podobnému kolapsu finančných trhov ako v roku 2008. Na rozdiel od vtedajšej situácie tak úroky na hypotélach aj naďalej zostávajú na rekordne nízkych úrovniach a o ich prípadnom zvyšovaní sa hovorí len veľmi opatrne a nejasne. Aj preto odborníci očakávajú, že ceny bytov budú aj naďalej rásť. I keď už možno nie tak rýchlo ako predtým.

Najčítanejšie témy