3. Prečo sú ponuky zaplavené reštauráciami?

Snímka: TASR

Ponúkam malý penzión s výhľadom na Vysoké Tatry. Aj s takýmito inzerciami sa v súčasnosti môžete vo zvýšenej miere stretnúť na slovenských realitných portáloch.
Mnohé bratislavské či košické reštaurácie, ktoré sa ocitli v ponuke, patrili dlhé roky ku koloritu mesta. Ich majitelia jednoducho nezvládli súčasnú koronakrízu a rozhodli sa podnik predať alebo odstúpiť. No a keďže ponuka začala prevyšovať dopyt, podľa zákonov trhu išli nadol aj ceny.
Podobne dopadli aj menšie penzióny, ktoré nemali dostatok kapitálu na to, aby výpadok turistov utiahli zo svojich vlastných zdrojov. Väčšie hotely, predovšetkým tie so zahraničnými majiteľmi, si pomohli injekciami materských spoločností. V ponukách realitných agentúr preto dnes môžete nájsť skôr nehnuteľnosti malých súkromných poskytovateľov ubytovacích služieb.

Keďže lockdown trvá už príliš dlho a pomoc od štátu nie je dostatočná, experti nevylučujú, že môže prísť ďalšia vlna krachov, ktorá by opäť mohla zamiešať kartami na realitnom trhu. „V hotelierstve je situácia oproti reštauráciám horšia v tom smere, že je tam väčší majetok, o ktorý môžu podnikatelia prísť." uviedol pre HN Marek Harbuľák, generálny manažér Zväzu hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky.

Najčítanejšie témy