1. Koľkým ľuďom hrozí extrémna chudoba?

Snímka: Archív

Takémuto obrovskému počtu ľudí, ktorý sa blíži k polovici celkovej populácie Európskej únie, hrozí v dôsledku pretrvávajúcich ekonomických dosahov pandémie a ochorenia COVID-19 prepad pod hranicu extrémnej chudoby do konca aktuálnej dekády. Vyplýva to z najnovšej štúdie Rozvojového programu OSN.

Celkový počet ľudí žijúcich pod prahom extrémnej chudoby by sa tak do roku 2030 mal zvýšiť na viac ako miliardu. A to namiesto trendu z uplynulého desaťročia, keď sa ľudí z ťažkej chudoby darilo aj vďaka rozvojovým aktivitám bohatých krajín ťahať von. Existujú totiž scenáre, že hospodárske problémy spôsobené koronavírusom sa v najchudobnejších štátoch sveta môžu ťahať najbližších desať rokov.

Experti pritom upozorňujú, že bieda čoraz viac zasahuje aj obyvateľov vyspelých krajín. Počty chudobných rapídne stúpajú aj v Spojených štátoch či v niektorých členských krajinách Európskej únie.

Aby sa čierne scenáre prudkého prehlbovania majetkových nerovností nenaplnili, mali by svetoví lídri začať konať už dnes. „Rozhodnutia, ktoré prijmú práve teraz, môžu svet zaviesť naozaj rôznymi smermi. Máme príležitosť investovať do akčného desaťročia, ktoré nielenže pomôže ľuďom zotaviť sa z pandémie COVID-19, ale zároveň reštartuje rozvojovú cestu ľudstva a planéty k férovejšej, odolnejšej a zelenšej budúcnosti,“ citoval portál Spojených národov Achima Steinera, správcu Rozvojového programu OSN.

Najčítanejšie témy