3. Ako chce západoafrická krajina prilákať investorov?

Snímka: CRTV

Príslušné opatrenia by sa do praxe mali začať zavádzať už budúci mesiac. Finalizované by mali byť koncom marca budúceho roka, keď už podľa odhadov vlády bude nákaza minulosťou a ekonomika začne opäť prudko rásť.
Dôležitou súčasťou plánu je rozsiahla digitalizácia podnikateľského prostredia a odbúranie zbytočnej byrokracie či neraz nezmyselných poplatkov. Záujemcom o rozbehnutie vlastného biznisu by sa mal výrazne zjednodušiť proces založenia firmy online. Nebudú už potrebné stohy papierových dokumentov, ktoré sa doteraz vyžadovali. Postačia formuláre v elektronickej verzii. Takisto sa dramaticky zníži minimálny vklad pri založení spoločnosti s ručením obmedzeným zhruba na päť percent doterajšej sumy.
Vláda takisto sľubuje viac investícií do budovania elektrických sietí aj telekomunikačnej a internetovej infraštruktúry. Významne by sa mali okresať rôzne administratívne poplatky pri exporte či importe. Na stole je plán zníženia firemnej dane, ktorá aktuálne dosahuje 33 percent. A veľké zmeny by sa mali diať aj vo sfére boja proti korupcii. Práve tá totiž odrádzala mnohých podnikateľov aj zahraničných investorov – v Kamerune ste často nemohli založiť biznis, pokiaľ ste nedali úradníkovi do vrecka patričné „všimné“. Úplatkárstvo by podľa nových pravidiel malo byť oveľa ostrejšie sledované a prísnejšie postihované.

Zvýšiť by sa mala aj podpora startupov, ktoré v Kamerune zažívajú veľký boom. Na ne stavili aj v anglofónnej časti, kde budujú digitálne centrum Silicon Mountain. „Tým, že kríza škrtla veľkú časť pracovných miest, sa veľa mladých Kamerunčanov obracia k podnikaniu. Je to dobrý znak, pretože čoraz viac mladých ľudí si uvedomuje svoj potenciál a príležitosti,“ cituje portál Business in Cameroon Serga Essa, zakladateľa a šéfa poradenskej spoločnosti Glencoe Advisory v Douale, komerčnej metropole Kamerunu.
Podľa neho žijeme v digitálnej ére, ktorá umožňuje komukoľvek založiť si internetový obchod či startup. „Tento trend má veľký dosah na všetky ekonomické sektory a dnes je jedným z kľúčových motorov rastu,“ doplnil Esso.

Najčítanejšie témy