2. Ako sa Egypťanom darí tvoriť pracovné miesta?

Snímka: Reuters

Vládne reformy sa odzrkadlili aj na makroekonomických číslach. Kým v roku 2015 bolo bez práce takmer 13 percent Egypťanov, minulý rok sa miera nezamestnanosti dostala pod osem percent, čo je najnižšia úroveň od revolúcie v roku 2011. A počet nezamestnaných naďalej klesá v nepriamej úmere s prichádzajúcimi investíciami, či už zo strany vlády alebo zahraničných koncernov. „Od začiatku reformného programu sa výrazne zlepšili parametre egyptskej ekonomiky. Liberalizoval sa výmenný kurz egyptskej libry, zrýchlil sa rast, znížil vonkajší aj fiškálny deficit a zvýšili menové rezervy,“ píše sa v štúdii Medzinárodného menového fondu.
Súčasťou modernizácie sú aj projekty v oblasti digitalizácie úradných záležitostí. V krajine momentálne prebieha digitálna registrácia všetkých obytných nehnuteľností, pozemkov aj poľnohospodárskej pôdy. Je to vôbec prvýkrát, čo úrady budú mať k dispozícii na jednom mieste komplexné údaje o celom trhu s nehnuteľnosťami. Dosiaľ v tejto oblasti vládol chaos. Ľudia si často stavali domy bez úradných povolení a za svoje príbytky neplatili dane. Počas cestovania po egyptskom vnútrozemí ste napríklad neraz videli domy doslova obložené satelitmi, ale bez riadnej strechy. Dôvod bol ten, že majitelia viedli stavbu ako nedokončenú. Z toho dôvodu neplatili dane. Zmeniť takéto praktiky a eliminovať rôzne spôsoby, ako obísť systém, má práve digitalizácia, ktorá zároveň pomôže zlepšeniu výberu daní.

Digitalizácia súčasne prinesie väčšiu transparentnosť do podnikateľského prostredia, od čoho si egyptské úrady sľubujú atraktívnejšie podmienky s cieľom prilákať zahraničných investorov. Ratingová agentúra Moody’s pripisuje egyptskej ekonomike stabilnú budúcnosť. V krajine by sa podľa expertov Goldman Sachs mal rýchlo vrátiť prílev priamych aj nepriamych zahraničných investícií, ktorý pribrzdila pandémia koronavírusu.

Najčítanejšie témy