2. Ako využiť miliardy z európskej pokladnice?

Snímka: TASR/Martin Baumann

Hovorilo sa tu o témach ako je spoločný európsky dlh či plán obnovy, ktorý by mal zabezpečiť prežitie súčasnej krízy s minimálnymi negatívnymi následkami.

Podľa ministra Hegera budú v rámci európskeho zotavovania rozhodujúcimi dva faktory – solidarita a zodpovednosť. Ak túto krízu chce Európa zvládnuť ako komunita, bude takýto konsenzus kľúčovým riešením. V praxi to znamená, že bohatšie krajiny budú musieť byť ešte viac než kedykoľvek predtým pripravené pomôcť tým slabším. A naopak, chudobnejší sa musia zaviazať, že ešte dôslednejšie budú dodržiavať všetky nastavené a dohodnuté pravidlá fiškálnej zodpovednosti. Podľa guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra môže práve Plán obnovy vyriešiť dlhotrvajúcu otázku fiškálnej kapacity v Európskej únii.

Diskusia sa dotkla aj porovnania dnešnej situácie s finančnou krízou spred 12 rokov. Rozdiel je v tom, že vtedy vypukli problémy práve vo finančnom sektore, odkiaľ sa rozšírili naprieč všetkými odvetviami ekonomiky. Dnes finančný segment sám výraznou mierou pomáha hasiť situáciu. A v tomto trende bude pokračovať aj naďalej. Banky budú kľúčovým hráčom v postcovidovej ekonomike.

Najčítanejšie témy