1. Ktorí zahraniční hostia prídu do Tatier?

Snímka: Globsec

Ostro sledované bude nepochybne vystúpenie a diskusné príspevky Bruna Le Maira, ministra financií Francúzska, ktoré je jednou z kľúčových európskych ekonomík. Doplnia ho ďalší šéfovia rezortov financií – Alena Schillerová z Česka, Mihály Varga z Maďarska a Tadeusz Koscinski z Poľska. Do diskusie zasiahne aj štátny podtajomník poľského rezortu financií Jan Sarnowski alebo Schillerovej námestník Stanislav Kouba. Od všetkých sa očakáva predovšetkým to, že predstavia plány, ako sa ich krajiny budú snažiť zvládnuť ekonomický návrat do normálu po odznení aktuálnej krízy súvisiacej s nákazou ochorenia COVID-19.

Zastúpenie budú mať aj iné rezorty, ktoré sú dôležité pre nastavenie ekonomického smerovania krajín. Do Tatier príde napríklad poľský minister infraštruktúry Andrzej Adamczyk.

Z finančného sektora nebude chýbať viceprezidentka Európskej investičnej banky Liliana Pavlovová, hlavná ekonómka Európskej banky pre obnovu a rozvoj Beata Javorciková, šéfka správnej rady Chorvátskej banky pre obnovu a rozvoj Tamara Perková či predsedníčka správnej rady Poľskej národnej banky Beata Daszynska–Muzyczka.

Niektorí zo spomínaných lídrov sa na východ Slovenska vracajú už po niekoľkýkrát. Viacerí z nich poskytli HN priamo vo Vysokých Tatrách exkluzívne rozhovory, ktoré sa týkali najzaujímavejších ekonomických otázok v ich krajinách. „Česko v tejto chvíli nebude stanovovať termín prijatia eura. Už dnes spĺňame maastrichtské kritériá, takže by sme mohli vstúpiť. Avšak máme celý rad dôvodov na to, aby sme tak neurobili,“ uviedla napríklad Alena Schillerová.

Najčítanejšie témy